W dniach 7–9 maja 2026 r. odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Sędziów i Rzeczników Dyscyplinarnych. Było to merytoryczne spotkanie przedstawicieli organów dyscyplinarnych, rzeczników dyscyplinarnych oraz sędziów sądów dyscyplinarnych, poświęcone funkcjonowaniu pionu dyscyplinarnego samorządu radców prawnych.
Lubelską izbę reprezentowali: sędzia WSD r. pr. Sławomir Bereza, sędzia WSD r. pr. Sławomir Pilipiec, sędziowie OSD OIRP w Lublinie r. pr. Paweł Cegiełko i r. pr. Arkadiusz Wagner oraz Zastępca Rzecznika r. pr. Eryk Pietrusiński. Konferencja była przestrzenią do wymiany doświadczeń, omówienia dobrych praktyk orzeczniczych, a także integracji radców prawnych zaangażowanych w sprawowanie pieczy nad wykonywaniem zawodu poprzez udział w samorządowym wymiarze sprawiedliwości.
Wydarzenie rozpoczęły spotkania Przewodniczącego Wyższego Sądu Dyscyplinarnego r. pr. Gerarda Dźwigały z Przewodniczącymi Okręgowych Sądów Dyscyplinarnych oraz Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego r. pr. Leszka Korczaka z Rzecznikami Dyscyplinarnymi Okręgowych Izb Radców Prawnych.
Program konferencji obejmował specjalistyczne szkolenia dla sędziów i rzeczników dyscyplinarnych, m.in.:
▪️ „Orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach dyscyplinarnych” – prowadzone przez SSN Wiesława Kozielewicza,
▪️ „Status pokrzywdzonego w postępowaniu dyscyplinarnym” – prowadzone przez r. pr. dr. Szymona Krajnika,
▪️ „Odpowiednie stosowanie przepisów Kodeksu postępowania karnego w postępowaniu dyscyplinarnym” – prowadzone przez dr. Tymona Markiewicza.
Ostatniego dnia konferencji Przewodniczący WSD Gerard Dźwigała oraz GRD Leszek Korczak przekazali uczestnikom praktyczną wiedzę dotyczącą orzecznictwa dyscyplinarnego i procedury karnej stosowanej w postępowaniach dyscyplinarnych. Konferencję zakończył interaktywny konkurs wiedzy z zakresu prawa dyscyplinarnego, przeprowadzony przez r. pr. dr. Szymona Krajnika.
Wysoki poziom szkolenia oraz wymiana doświadczeń z pewnością przełożą się na dalsze podnoszenie jakości i spójności orzecznictwa dyscyplinarnego.




